Рафар Шакиров Татарстан Республикасында инвестицион-төзелеш процессларын гамәлгә ашырганда заказчылар белән эшләү турында сөйләде

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Татарстан Республикасының төзелеш комплексы илебездә иң көчлеләрнең берсе булып тора һәм үзенең нәтиҗәлелеген күрсәткән төгәл идарә итү системасына ия. Бу уңай тәҗрибә Россия төбәкләренә тарала башлады. Бу хакта ТР Дәүләт экспертизасы директоры, АЭР методик советы рәисе урынбасары Рафар Шакиров 19 апрельдә Ставрополь шәһәрендә узган Россия Главгосэкспертизасының киңәйтелгән киңәшмәсендә сөйләде.

Чараның төп темасы заказчылар белән эшләү булды. 2024 ел Россия Төзелеш министрлыгы тарафыннан заказчы елы дип игълан ителде һәм заказчыны төзелешнең барлык стадияләрендә инвестиция-төзелеш процессына җәлеп итүгә, шулай ук заказчыларның квалификациясен күтәрүгә юнәлдерелде.

Татарстан Республикасында башта дәүләт заказчысының үзәкләштерелгән системасы барлыкка килде: юл хуҗалыгы объектларыннан тыш, барлык капиталь төзелеш объектлары өчен бюджет акчаларын баш бүлүче (ГРБС) функцияләрен дәүләт заказчылары булган өч профильле ведомство карамагындагы структуралары булган Татарстан Республикасы Төзелеш министрлыгы башкара:

• күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау объектлары буенча-ТР ТКХ Фонды;
  • инженерлык инфраструктурасы буенча-Татарстан Республикасының инженерлык челтәрләре баш идарәсе
  • калган барлык капиталь төзелеш объектлары һәм аларны ремонтлау – Татарстан Республикасының Баш инвестицион-төзелеш идарәсе
  • юл инфраструктурасы объектлары буенча бюджет акчаларын баш бүлүче (ГРБС) функцияләрен Татарстан Республикасы Транспорт министрлыгы үзенең ведомство карамагындагы ТР Главтатдортранс оешмасы белән башкара.

Җирле бюджетлар белән эшләгәндә муниципаль заказчылар өлеше артмый

Гомуми күләмдә 2-3%.

Мин үзем заказчы хезмәтендә озак вакыт директорның беренче урынбасары булып эшләдем, шуңа күрә хәзер минем бурычым-экспертизада эшләп, бу тәҗрибәне берләштерү. Безнең учреждение, дәүләт экспертизасы, дәүләт заказчылары һәм Татарстан Республикасы министрлыклары белән берлектә дәүләт экспертизасын узарга планлаштырыла торган объектларның план-графигы алдан ук формалаштырыла», - дип аңлатма бирде Рафар Шакиров.

ТР дәүләт эксперизасы директоры Рафар Шакиров 2024 елда, беренче кварталга тәкъдим ителгән план-график нигезендә, заказчылар тарафыннан 441 объект игълан ителде, 377 объектка дәүләт экспертизасы нәтиҗәләре бирелде, бу план эшенең 85% тәшкил итә, дип белдерде. Калган объектларның бер өлеше эшкәртүгә кайтарыла һәм аларны бирү вакыты апрельгә күчә.

«Планны үтәүнең 85%  Татарстан Республикасының төзелеш тармагы структураларының үзара хезмәттәшлегенең югары дәрәҗәсен күрсәтә», - дип билгеләп үтте ТР Дәүләт экспертизасы директоры.

Заказчы белән эшләүдә ТР Дәүләт экспертизасы түбәндәге алымнарны куллана:

«Татарстан Республикасында заказчылар белән эшләү системасында аларның цифрлы сервислар: ГИСОГД, ИСУП, бердәм цифрлы экспертиза платформасы, ЕГРЗ һәм проектлар витринасы, смета исәп-хисапларын комплекслы тикшерү сервисы мөмкинлекләрен куллануы мөһим. Бу эксперт оешмасының да, заказчыларның да эш сыйфатының бердәм стандартларын һәм ачыклыгын тәэмин итәргә мөмкинлек бирә.

Без хәлне яхшырту һәм шәхси заказчыларның компетенциясен һәм эшен арттыру өчен системалы чаралар күрергә кирәк дигән нәтиҗәгә килдек. Россия экспертизалар ассоциациясе тарафыннан дәүләтнеке булмаган экспертизалар оешмаларының эш сыйфатын арттыруга юнәлдерелгән зур эш алып барыла. АЭР составында бүген дәүләтнеке булмаган экспертиза үткәрүгә аккредитацияләнгән 13 оешма бар, алар шулай ук зәгыйфь заказчылар һәм сыйфатсыз проектлар белән очраша. Ассоциация составында мондый консолидация заказчылар белән эшләүдә бердәм алымнар булдырырга һәм кулланырга мөмкинлек бирә», - дип йомгаклады Рафар Шакиров.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: