Атмосфера һавасында пычраткыч матдәләрнең сибелешен исәпләү буенча методикада үзгәрешләр

2018 елның 20 марты, сишәмбе

саклау буенча чаралар» проект документлары бүлекләренең аерылгысыз өлеше булып объектларның төзелеш һәм файдалану чорына, шулай ук штаттан тыш (аварияле) хәлләр очрагында атмосфера һавасында пычраткыч матдәләрнең сибелешен исәпләүне үткәрү тора. Сибелешне исәпләү атмосфера һавасының сыйфатына карата эшләрне үткәргәндә, шулай ук объектны урнаштырганда яки реконструкцияләгәндә санитар-эпидемиологик таләпләрне үтәү буенча тәэминатны нигезләү максаты белән үткәрелә.

2.1.6.575-96 санитар-эпидемиологик кагыйдәләрнең һәм нормаларның 3.2 пункты нигезендә селитеб һәм башка яшәү территорияләрдә чик бирелгән концентрацияләрне арттыру рөхсәт ителми һәм халыкның күпләп ял итү урыннарында, шулай ук авыручыларның дәвалау-профилактика учреждениеләрендә озак вакыт булу һәм тернәкләндерү үзәкләрен урнаштыру территорияләрендә 0,8 чик бирелгән концентрация. Халыкның күпләп ял итү урыннарына шәһәрләрнең генпланнарында, район планлаштыру һәм шәһәр яны зоналары үсеше буенча схемаларында, курорт зоналарын оештыру, санаторийларны, ял йортларын, пансионатларны,  туризм базаларын, дача һәм җимеш-яшелчә бакчалары участокларын урнаштыру өчен, халыкның оештырылган ялы өчен (ачык һавада шәһәр пляжлары, парклары, спорт базалары һәм аларның корылмалары) җирле идарә органнары карарларында бүлеп бирелгән территорияләрне кертергә кирәк.

Озак вакыт атмосфера һавасында пычраткыч матдәләрнең сибелешен исәпләүләр тармак норматив документ (ТНД) нигезендә үткәрелгән. ТНД-86 гидрометеорология һәм табигый тирәлекне контрольдә тоту буенча Совет Социалистик Республикалар Союзы дәүләт комитетының А. И. Воейков исемендәге баш геофизик обсерваториясе тарафыннан эшләнгән һәм расланган, һәм үз эченә проект документларда чыгарылулар чыганакларыннан (чик рөхсәт ителгән чыгарылуларның, санитар-саклау зонасы, әйләнә-тирә мохитне саклау буенча чаралар исемлеге проектлары һ.б.) пычраткыч матдәләр чыгарылуларның сибелеш исәпләүләрен алган. Аның нигезендә сибелешне исәпләү буенча компьютер программалары эшләнгән.

Яңа документның барлыкка килү рәсми сәбәбе — билгеләнгән тәртиптә расланган сибелешне исәпләүләр методлары булмау сәбәпле, хокукый кимчелекне бетерү, чөнки ТНД-86 дәүләт теркәвен узмаган һәм билгеләнгән тәртиптә басылмаган. Моннан тыш, ТНД-86 гамәлгә керткәннән соң,  яңа фәнни нәтиҗәләр  алынды, һәм ТНД-86 нигезләмәләрен төгәлләштерү һәм тулыландыру ихтыяҗы туды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: